Opis projektu

O przypominaniu i zapominaniu - Jak ludzie i narody traktują swoją wiedzę o II wojnie światowej i nazistowskiej dyktaturze?

Temat
Jak pamiętamy? Co pamiętamy, w jakim celu i przy jakiej okazji? Dlaczego istnieją tematy i wydarzenia, co do których upamiętniania panuje zgoda, a jednocześnie takie, które mogą (a nawet powinny) popaść w niepamięć?

Program
Będziemy prowadzić szczegółowe rozmowy z naocznymi świadkami i ekspertami oraz odwiedzimy różne miejsca edukacyjne w Turyngii, by pojąć sens i funkcję pamięci w Niemczech i Polsce. Dziś bardziej aktualne niż kiedykolwiek jest pytanie o związek między pamięcią, zapomnieniem a wzrostem skrajnego ekstremizmu prawicowego, któremu społeczeństwo obywatelskie musi się zdecydowanie sprzeciwić.
Program jest bardzo zróżnicowany i interaktywny, obejmuje m.in.: spotkania i rozmowy z zaproszonymi świadkami ww. wydarzeń, dyskusje, prace nad projektami w małych grupach, warsztaty medialne, rozmowy z ekspertami, wycieczki do Weimaru, Erfurtu, itp. Ponadto, oferuje zdobycie wielokulturowego doświadczenia. Rezultaty projektu – krótkie formy audio i video zostaną opublikowane w Internecie.

Grupa docelowa i warunki uczestnictwa
Seminarium skierowane jest do młodych ludzi do 26 roku życia (ewentualnie starszych) zamieszkałych w Niemczech lub w Polsce. Językami roboczymi będą: niemiecki, polski i angielski. Sugerowana jest znajomość co najmniej dwóch z ww. języków. W razie potrzeby możliwe będzie tłumaczenie.

Czas i miejsce
Wydarzenie rozpocznie się przyjazdem uczestników 26 lutego 2012 r. i zakończy 7 marca. Seminarium odbywać się będzie w ośrodku edukacyjnym Wielandgut w Ossmannstedt (część I) oraz w ośrodku spotkań młodzieży w Buchenwaldzie koło Weimaru (część II).


Prowadzący
Kultury w kontakcie oraz Polska YWCA we współpracy z Bündnis für Demokratie und Toleranz (Sojusz na rzecz Demokracji i Tolerancji), miejscem pamięci Buchenwald (Gedenkstätte Buchenwald) i niemieckim portalem internetowym Lernen aus der Geschichte (Uczyć się z historii). Prowadzący seminarium, tj. Anna Paradowska i Sebastian Schröder-Esch, chętnie odpowiedzą na wszelkie Państwa pytania pod poniższymi adresami e-mail: kultureninkontakt@gmail.com lub biuro@ywca.pl.